Malta

Malta

Malta to archipelag wysp: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Filfla i Wyspy św. Pawła.  Leżą one w środkowej części Morza Śródziemnego.

Stolicą Malty jest Valletta, która w 2018 r. została ogłoszona Europejską Stolicą Kultury.

90 km na północ leży Sycylia, którą podobno czasem z Malty widać. Można tam się dostać szybkim promem w około 1,5 godz.  Do Afryki jest natomiast około 290 km. 

Sama Malta w najszerszym miejscu ma długość ok. 27 km a szerokość to ok. 14 km.

Na 320 km2 wysp maltańskich mieszka około 400 000 mieszkańców. Z całą pewnością w Europie rzadko się zdarza takie zagęszczenie ludności.

Krótka historia Malty

Historia Malty jest naprawdę niezwykła, w związku z tym na tak małej powierzchni można podziwiać zabytki wielu czasów. Są tu pamiątki czasów prehistorycznych (Megalityczne świątynie – na liście obiektów UNESCO), fenickich, rzymskich (np. W Xemxija zachowana jest w dobrym stanie droga rzymska), początków chrześcijaństwa (św. Paweł, katakumby itp.), czasów Zakonu Rycerzy św. Jana (Zakon Maltański – zakon działający do dziś), słynnej obrony Malty przed oblężeniem Tureckim.

Potem były czasy francuskie, a następnie brytyjskie, w tym II Wojny Światowej, aż do uzyskania niepodległości 21 września 1964 r (z Elżbietą II  jako królową). 

13 grudnia 1974 roku Malta została republiką, dlatego też wybrano pierwszego prezydenta. 

31 marca 1979 r. opuścili Maltę ostatni brytyjscy żołnierze, w związku z tym ten dzień obchodzony jest jako Dzień WOLNOŚCI.

Co znaczy nazwa Malta?

Pochodzenie nazwy wyspy Malta to najprawdopodobniej greckie słowo meli, melitos oznaczające miód. Melite to poprzednia nazwa wyspy, używana przez starożytnych Greków. Nazwa ta najwyraźniej podkreślała, że wyspa dostarcza wyjątkowego produktu, jakim jest miód.

Nazwa wyspy Comino pochodzi od słowa cumin (kmin). To roślina, która powszechnie występuje w całym archipelagu maltańskim w dzikiej postaci, co ciekawe, dorasta nawet do ponad 2 metrów.

Gozo natomiast po maltańsku znaczy radość (Għawdex – czytaj: ałdesz). 

Na Malcie mówi się po angielsku?

Na Malcie mówi się w języku maltańskim (połączenie arabskiego, włoskiego, angielskiego i francuskiego) i angielskim. Co warto zauważyć, nie jest tu obcy język włoski. Maltańczycy rozmawiają między sobą po maltańsku, ale wszyscy – od dzieci poprzez młodzież do staruszków – znają angielski, więc nie ma problemów z porozumieniem się. Trzeba tylko przyzwyczaić się do maltańskiego akcentu i częstego wtrącania słówka mela, które mniej więcej znaczy “tak więc/no dobrze/no tak” itp. (zależnie od sytuacji).

Malta do niedawna była częścią Wielkiej Brytanii, dlatego pozostał tu ruch lewostronny i angielskie kontakty/gniazdka.

Obowiązującą walutą na Malcie jest Euro.

Malta to kraj katolicki

Malta to kraj katolicki, w związku z tym znalezienie kościołu na niedzielną, czy świąteczną mszę świętą, nie stanowi problemu. Zaskakująca jest ilość kościołów na Malcie – okazuje się, że jest ich prawie 360!

Większość mszy św. jest jednak po maltańsku, więc stanowi to pewną barierę, bo praktycznie nic nie da się zrozumieć. Najlepiej poszukać mszy świętej w języku angielskim.

Wykaz mszy w językach obcych znajduje się na stronie Archdiocese of Malta.

Raz w miesiącu odprawiana jest msza święta w języku polskim. Aktualnych informacji należy szukać na facebooku Duszpasterstwa Polaków na Malcie.

Dane kontaktowe Polskiego konsulatu na Malcie

Na zakończenie przydatne informacje dla tych, którzy będą potrzebowali skontaktować się z przedstawicielem państwa Polskiego.

Polski konsulat honorowy na Malcie znajduje się w Birkirkara:

konsul: Hector Spiteri

Numery telefonów:
+356 22580115
+356 79535354

Adres e-mail:
hector@polandconsulatemalta.info

Adres placówki:
Malta, Birkirkara, 11 L-Ufficcji, Misrah 28 ta’ Frar 1883, , Birkirkara BKR1501.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *