jaskinia Ghar Dalam
Zwiedzanie

Jaskinia Għar Dalam – 500 tys. lat wstecz

Jaskinia Għar Dalam to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na to, że jest to najstarszy!!! odkryty teren na Malcie. Znaleziono tu kości zwierząt sprzed 500 000 lat!!!

Słonie na Malcie

Poza tym jest tu też zachowane w oryginalnym wiktoriańskim stylu muzeum, o rzadko spotykanym sposobie wystawiania eksponatów. Dzieciom podobają się miniaturowe słonie i hipopotamy, wystawa zębów i to, że zwiedzanie jest dość krótkie. 🙂

Czas zwiedzania muzeum i jaskini to około 1 godz., dlatego że zarówno muzeum jak i jaskinia są raczej niewielkie. Warto zaplanować na jeden dzień kilka miejsc do zobaczenia w tej części Malty np. sławną wioskę rybacką Marsaxlokk oraz park rozrywki Playmobil FunPark Malta. A wszystkie te miejsca położone są na południu wyspy, niedaleko lotniska Luqa.

Na Marsaxlokk wystarczy także około 1 godz., bo dzieci zainteresuje pewnie tylko plac zabaw i zatoka z maltańskimi łódkami Luzzu. Poza tym po jednorazowym pobycie tam, mam wrażenie, że miejsce jest trochę przereklamowane. Natomiast na Playmobil należy zaplanować około 2 godz., na zabawę wewnątrz budynku, jakąś przekąskę w barze i najwięcej czasu na wspaniały plac zabaw na zewnątrz. Ale wróćmy do tematu 🙂

Jaskinia Għar Dalam – Muzeum wiktoriańskie

Przy jaskini znajduje się parking. Wejście do jaskini zaczyna się w muzeum, które podzielono na dwie części.  Pierwsza część to  jedno z niewielu zachowanych na świecie muzeów w stylu wiktoriańskim. Znajdują się tu kości zwierząt, znalezionych w jaskini. Uwagę przyciąga wystawa zębów trzonowych hipopotamów. Środek muzeum przedstawia całe szkielety m.in. hipopotama, słonia i jelenia. Zaskakująca jest jednak ich wielkość tych, gdyż są o wiele mniejsze niż znane nam zwierzęta.

Hipopotamy na Malcie

Zagadkę wyjaśnia druga, bardziej współczesna część muzeum. Jak przeczytaliśmy na wystawie, kiedy w Europie panowała Era Lodowcowa, na Malcie nie było lodu ani śniegu. Po prostu nie było tu Ery Lodowcowej, natomiast była Era Deszczu. Było więc dużo zielonej i świeżej roślinności. Zwierzęta uciekały przed zlodowaceniem i trafiały na Maltę. W tamtym czasach bardzo obniżył się poziom wód, więc było przejście między Sycylią a Maltą. Nigdy natomiast nie było przejścia między Maltą a Afryką.  Zwierzęta, żeby przetrwać musiały się dostosować do warunków, więc stąd zminiaturyzowanie ciał hipopotamów czy słoni, które nigdy już później na Malcie nie występowały.

Tyle udało nam się wyczytać z ekspozycji muzealnej, na więcej dzieci już nie miały cierpliwości. Ale myślę, że to i tak bardzo ciekawa i wartościowa informacja.

Jaskinia Għar Dalam

Trochę faktów ze strony Heritage Malta:

  • Seria wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w jaskini w drugiej połowie XIX wieku doprowadziła do odkrycia pięciu głównych warstw.
  • Podczas gdy w najniższej warstwie złożonej z gliny nie znaleziono śladów żadnego gatunku zwierząt, w „warstwie hipopotama” odkryto dużą liczbę kości zwierząt sprzed około 500 000 lat. W jaskini uwidocznione są kości zwierząt z ery lodowcowej.
  • Szczątki sprzed 25 000 do 18 000 lat zostały odkryte w „warstwie jelenia”.
  • Nad “warstwą jelenia” leży warstwa odpowiadająca warstwie popiołu wulkanicznego.
  • „Warstwa kulturowa” zawierająca najwcześniejsze dowody obecności człowieka na Malcie ma około 7400 lat.

Ogród Natura 2000

Najbliższe otoczenie jaskini Għar Dalam to ogród obsadzony roślinami i drzewami występującymi rdzennie na Malcie, dzięki czemu odwiedzający mają szansę na zapoznanie się z lokalną florą. Obszar ten wchodzi w skład sieci obszarów chronionych Natura 2000, m.in. dlatego, że znajdują się tu miejsca lęgowe nietoperza Rhinolophus hipposideros.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *