plaża na Malcie
Pogoda

Pogoda na Malcie zimą, latem – cały rok

Przewodnik po pogodzie na Malcie przez cały rok, czyli jaka jest temperatura i jakie wziąć ubrania…

Jaka jest pogoda na Malcie zimą i latem? Choć w opisach Malty zachęca się informacją o 300 słonecznych dniach w roku, to jednak zima potrafi dać się we znaki. Temperatura potrafi spaść nawet do 3 stopni (na plusie).

GRUDZIEŃ NA MALCIE – ZACZYNA SIĘ ŁAGODNIE

Pogoda na Malcie zimą
Pogoda na Malcie zimą – GOLDEN BAY w Grudniu

Listopad był gorszy. W grudniu wróciła znów lepsza pogoda. Jest około 18 stopni. Chodzimy w bluzach, czasem trzeba założyć cienką kurtkę. Jest tak ciepło, że plaże są chętnie odwiedzane.

W Mellieħa nawet jest obóz żeglarski dla dzieci z całej Europy i nie tylko. Łódek jest ogromna ilość. Obóz trwa tydzień i kończy się zawodami.

Druga połowa to już cieplejsze kurtki i tzw. golfiki na szyje. Jest rzeczywiście dużo słońca, ale robi się chłodniej (14-16 stopni). Boże Narodzenie zbiża się wielkimi krokami.

STYCZEŃ NA MALCIE, CZYLI ZIMA

Styczeń 2020 jest dość chłody, ale słoneczny. Ciemno robi się około godz. 17.00, czyli dość późno jak na zimę. Sporo wieje i jest duża wilgotność (często powyżej 90% – nasz odwilżacz działa praktycznie non stop; wyłączamy go tylko wtedy, gdy wietrzymy mieszkanie).

Trzeba nosić ciepłe czapki i czasem rękawiczki, gdyż ze względu na dużą wilgotność  powietrza (najczęściej jest to 89%) i silny wiatr, zimno jest bardzo dotkliwe i przejmujące. Oczywiście grube kurtki, ciepłe spodnie i lekko ocieplane buty (kożucha nie potrzeba, bo nie ma temperatur minusowych) to też podstawa.

W nocy temperatura spada nawet do 4 stopni, często jest 5-6 stopni Celsjusza. Grube  piżamy, czasem spanie w swetrach i golfach i skarpetach pod kołdrą i trzeba kocami to normalne. Mimo, że mamy klimatyzację z ogrzewaniem (dzięki Bogu, za rozsądnego landlorda), używamy jej tylko wieczorami na chwilę, żeby podnieść temperaturę do ok 17 stopni. I tak za prąd i wodę płacimy ponad 100 euro miesięcznie, więc próbujemy się przyzwyczaić, cieplej się ubierając i tylko w ostateczności włączać klimatyzację.

Aktualną prognozę pogody najlepiej jest sprawdzić na stronie Maltaweather.com.

Lekarz na Malcie zimą…

Dzieci, które w Londynie przez 6 lat prawie nie chorowały, w przeciągu miesiąca są już przeziębione (dość porządnie, z wysoką temperaturą) drugi raz. Pierwszy raz pojawia się zapalenie ucha po basenie. Dziwne, jak to możliwe, że w UK wracały z basenu z mokrymi włosami zimą i nigdy nie były chore, nawet przeziębione? Gdzie mogę złożyć reklamację? Przecież na Malcie się nie choruje… a takie miałam kiedyś dobre mniemanie o tym kraju hehe ;-).

Pogoda na Macie zimą jest jednak wymagająca. I to bardziej niż w Polsce. Na Malcie jest zimniej w domu niż na dworzu! Pamiętajcie, że w większości apartamentów i hotelach nie ma ogrzewania!

Bardzo podoba nam się to, że można napisać do lekarza smsa i tego samego dnia przyjedzie z wizytą do domu. Koszt w przychodni to 10 euro, a w domu 15 euro (ale zbada całą rodzinę przy okazji, i porozmawia, popyta co u nas słychać, zainteresuje się pasjami dzieci, poda numery telefonów do znajomych, którzy np. prowadzą art club a córka interesuje się rysowaniem itd. itd.).

Roślinność na Malcie zimą…

Natomiast zieleń zimą jest niesamowita. Aż trudno uwierzyć, że Malta może być tak soczyście zielona. Pogoda na Malcie zimą sprzyja gwałtownemu wzrostowi roślin. Ten zielony kolor daje roślina z wyglądu trochę podobna do polskiej koniczyny, ale kwitnie na żółto. Koniczyna zresztą też tu rośnie, tylko niezbyt wyrośnięta i z kwiatkami na bardzo krótkich łodyżkach. Wianków, jak w Polsce, robić się z niej nie da.

LUTY NA MALCIE – ZIMY CIĄG DALSZY

Luty 2020 został ogłoszony najsuchszym lutym od 1923 roku, czyli od czasu kiedy MET OFFICE zaczął dokonywać pomiarów. Spadło 0.6mm opadów piątego dnia miesiąca. Podobno nawet latem pada więcej.

Rzeczywiście, nie pamiętam, żeby padało, a temperatura wahała się od 14 do 17 stopni. Było bardzo słonecznie – i rzeczywiście potwierdza się to w statystykach – 238,7 godzin słonecznych było w tym roku, podczas gdy przeciętnie jest 192,9 godzin. Ciemno robi się około godz. 18:00.

Czasami było bardzo wietrznie. Pan sprzedający warzywa mówił nam, że jest to bardzo nietypowy luty – za mało deszczu i za ciepło ;-). A wcześniej ostrzegł przed deszczami, burzami i wiatrem. Burzy w lutym też nie było żadnej (statystyki MET Office). Rolnicy z Malty czekają jednak na deszcz, jak rolnicy na całym świecie.

Wygląda na to, że tym roku maltańska zima nie pokazała swojego prawdziwego oblicza. Pewnie za rok dowiemy się, jak wygląda prawdziwa pogoda na Malcie zimą. Już się boję 😉

MARZEC NA MALCIE – WITAMY WIOSNĘ

Marzec 2020… dalej jest słonecznie (ciągle 14-17 stopni, kilka dni było 19 – jak zamykali szkoły z powodu koronawirusa), ale trochę bardziej deszczowo. Jak już tak porządnie pada, to z ulic robią się rzeki. Słyszałam kilka grzmotów, ale daleko od Mellieha. Później przeczytałam w gazecie, że jeden z piorunów uderzył magazyn z fajerwerkami…

A! I był grad.

pogoda na Malcie zimą - grad
pogoda na Malcie zimą

Myślałam, że w marcu już będzie cieplej i częściej będzie koło 20 stopni. Ale nie. Właściwie mam wrażenie, że listopad i grudzień 2019 a potem styczeń, luty i marzec 2020 były do siebie bardzo podobne. Jedynie noce w grudniu i styczniu były chłodniejsze. Jednak jest na tyle ciepło, że prawie codziennie balkon jest otwarty i wietrzymy ile się da.


A nie wiem czy wiecie – w domach nie ma ogrzewania. Więc jak jest na dworze 10 to i w domu też. Chociaż u nas w mieszkaniu nie spadła nigdy poniżej 15 stopni – tzn. w dzień. Nie wiem jak w nocy…

Zakupiliśmy też trochę dywanów i wykładzin do mieszkania (podłoga cała jest wyłożona glazurą – ja paru sekund na boso – a nawet w skarpetach – nie mogę na niej z zimna wytrzymać). Dzieci mają nakazane chodzić w kapciach.

Czyli jak wybieracie się na Maltę (zwłaszcza z mniejszymi dziećmi) od listopada do marca włącznie to radzę szukać lokalu z ogrzewaniem.

Pogoda na Malcie w marcu jest nieprzewidywalna – raz bardzo ciepło i słonecznie – temperatura dochodzi do 20 stopni, a raz całe niebo w chmurach, silny wiatr i 15 stopni. Od czasu do czasu deszcz. Mimo wszystko jest to dobry czas na odwiedzenie Malty – mało turystów, nie ma tłoku i upału, więc można poświęcić się zwiedzaniu i wędrówkom, a na plaże wpadać na chwilę, żeby odpocząć. Wystarczy mieć przy sobie kurtkę na deszcz i odpowiednie buty.

KWIECIEŃ NA MALCIE – WIOSNA W PEŁNI

Pogoda na Malcie w kwietniu to trochę jak w polskim przysłowiu: kwiecień plecień, z tym że chodzi o zimę maltańską, więc po prostu co jakiś czas pada i wieje. Na szczęście z przewagą słonecznych dni.

Początek kwietnia i …nic się nie zmienia. Temperatura to ciągle 15-17 stopni. Na szczęście jednak tuż przed Wielkanocą, tj. 9 kwietnia zrobiło się cieplej – 19 stopni! huraaa! W prognozie pogody kilka następnych dni to też 19-20 stopni. W środę 15 kwietnia ma być nawet 22. Odetchniemy wreszcie po maltańskiej zimie.

Można też będzie chować powoli grube polarowe legginsy i grubachne swetry i bluzy i czapki (co do których się myliłam – uważałam bowiem, że nie będą potrzebne na Malcie).

Wieje cieplejszy wiatr i jest dużo słońca. W mieszkaniach nie potrzeba już ogrzewania i nie potrzeba jeszcze klimatyzacji. To na pewno dobry czas, żeby wybrać się na Maltę na wycieczkę. Niektórzy już nawet kąpią się w morzu. Pojawiło jest też sporo żaglówek. Czasem tylko trzeba uważać na meduzy.

Druga połowa kwietnia to temperatury około 20-22 stopni, ale czasem bywają dni chłodniejsze (17 stopni), pochmurne i z wiatrem. Chodzimy w bluzach, czasem tylko potrzebna jest cienka kurtka lub kamizelka. Cienkie, krótsze legginsy lub nawet krótkie spodenki jak idziemy na plażę.  I obowiązkowo już – krótkie rękawki.

Zieleń już nie jest taka soczysta i jaskrawa jak zimą. Robi się trochę bardziej żółto.


 Koniec kwietnia to już czas na plażowanie, nawet dobrze mieć parasol a już na pewno czapki z daszkiem lub kapelusze. Woda jest jeszcze trochę zimna, ale dla wielu to nie ma znaczenia. 

MAJ NA MALCIE – TO WŁAŚCIWIE JUŻ LATO

Jaka jest pogoda na Malcie w maju? Pierwszy tydzień maja jest ciepły i słoneczny, ale jednak dość wietrzny. Lepiej mieć ze sobą bluzę (do krótkich spodenek i krótkich rękawków). Dzieci chodzą w krytych trekkingowych sandałach lub lekkich adidasach. Czapki z daszkiem lub kapelusze zaczynają być konieczne. Wieczory jednak są jeszcze chłodne, dlatego najlepiej wziąć jakieś długie spodnie i leginsy i cienkie kurtki.

Czasami jest pochmurno i wiatr robi się bardzo silny (to pogoda raczej na trochę cieplejsze ubranie: długie spodnie i długie rękawy).

Temperatury to 20-26 stopni, ale odczuwalna jest trochę niższa.  Plaże w długi weekend majowy były już całkiem obficie zapełnione. Sporo ludzi się kąpie, ale ponieważ woda jest jeszcze dość zimna, to kąpanie jest raczej niedługie. To jeszcze nie jest sezon – nie ma jeszcze ratowników, nie ustawiono pryszniców i przebieralni. Toalety przy plażach i niektóre kawiarnie działają.

Malta w maju pachnie dzikim tymiankiem. Jest to niesamowity zapach. Trzeba jednak wiedzieć gdzie iść na spacer, żeby delektować się tym aromatem. Na pewno dużo tymianku rośnie o okolicach Rzymskiej Drogi w Xemxija i przy ścieżce prowadzącej z Fortu Campbell w stronę Wysp św. Pawła. 

CZERWIEC NA MALCIE – CIĄG DALSZY LATA

Czerwiec na Malcie to cudowne słońce, ciepły wiatr i temperatura około 25 stopni. Wspaniały czas na wakacje na Malcie z dziećmi.

Można plażować na całego, a także, ponieważ pogoda praktycznie zawsze jest słoneczna, podzielić dzień na różne atrakcje. Ranek można poświęcić na zwiedzanie a po południu wybrać się na parę godzin na plażę, gdzie spokojnie do godziny 19 nie będzie brakować słońca. Zwiedzanie i wycieczki nie będą w czerwcu tak męczące jak w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura wzrośnie do 30 stopni i wyżej.

LIPIEC NA MALCIE

Pogoda na Malcie w lipcu to oczywiście upały i ciągle słońcetemperatura sięga 30 stopni i więcej. Maltańczycy narzekali na piekielny tydzień rok temu, gdzie było 34-36 stopni. Podobno nie dało się wyjść z domu.

W tym okresie nie trzeba myśleć o długich spodniach – najwyżej bluzy na niektóre wieczory się przydadzą (tylko wyjątkowo). Sandały, lekkie przewiewne ubrania, okulary przeciwsłoneczne i coś na głowę. Duży wybór kapeluszy i czapek można dostać nawet w Mellieħa w sklepie przy plaży.

Na Malcie konieczne jest w lipcu mieć przy sobie zawsze wodę do picia.

Apartamenty na Malcie wyposażone są najczęściej w klimatyzację, ale czasami zdarza się, że klimatyzacja jest tylko w salonie i głównej sypialni. Trzeba koniecznie to sprawdzać (dopytać hotel czy właściciela apartamentu), bo w sypialniach bez klimatyzacji latem nie da się spać!

Dobrze jest, jak w mieszkaniu są moskitiery na oknach, dlatego że nawet tutaj są komary. Zaczynają się już w kwietniu i dopiero gdzieś w listopadzie lub grudniu znikają.

Lipiec na Malcie to czas na plażowanie i sporty wodne.

SIERPIEŃ NA MALCIE

Pogoda na Malcie w sierpniu, to podobnie jak w lipcu upały i słońcetemperatura sięga powyżej 30 stopni. Dodatkowo może być bardzo duża wilgotność powietrza i sięgać 90%. Nic się w tedy nie chce robić. Nie da się po prostu.

Ciągle potrzebne są lekkie i przewiewne ubrania, sandały, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. I oczywiście na Malcie konieczne jest mieć przy sobie zawsze wodę do picia.

Apartamenty na Malcie wyposażone są najczęściej w klimatyzację, ale czasami zdarza się, że klimatyzacja jest tylko w salonie i głównej sypialni. Trzeba koniecznie to sprawdzać (dopytać hotel czy właściciela apartamentu), bo w sypialniach bez klimatyzacji latem nie da się spać!

Druga ważna rzecz to moskitiery na oknach, dlatego że nawet tutaj są komary. O to również warto pytać, gdy wynajmuje się apartament.

WRZESIEŃ NA MALCIE

Wrzesień na Malcie to temperatura około 30-31 stopni, więc klimatyzacja jest bardzo potrzebna. Taka temperatura utrzymywała się ostatnio do około połowy miesiąca, potem powoli się zmniejszając się o 1-2 stopnie co tydzień.

W związku z tym pod koniec września było około 27-28 stopni. Przy takich temperaturach klimatyzacja jest  już tylko sporadycznie używana. To są dane z 2019 roku; w tym czasie jeden tydzień trafił się burzowo-deszczowy, ale nadal było gorąco i czasami duszno. Wilgotność powietrza potrafi być bardzo wysoka i sięgać 90%.

We wrześniu mieliśmy okazję obserwować z plaży 2 trąby wodne, ale nie przybliżyły się do nas. Po jakimś czasie zniknęły nam z oczu.

W okresie  wrzesień – październik z pogodą jest dość różnorodnie,  właściwie codziennie jest jakoś inaczej i na plaży i w wodzie.  Stan „rozruszania” wody waha się od zupełnego spokoju do dość wysokich fal. Taki sytuacja powoduje, że się nie można nudzić, i dotyczy to szczególnie dzieci. Raz cieszą się z nurkowania a raz ze skakania przez fale i możliwości body surfingu. Na plaży raz jest sam piasek, raz trochę kamieni i muszelek, które są przydatne do budowy zamków. Czasami pojawia się góra wodorostów, po których można biegać i skakać.

Malta nigdy nie jest nudna. PLAŻA nigdy nie jest nudna.

PAŹDZIERNIK NA MALCIE

Temperatura w październiku to na początku 27-26 stopni i około 24-23 stopni pod koniec miesiąca.

To takie spokojne polskie lato. Czasem jest deszcz, więc trzeba mieć kurtkę przeciwdeszczową i może jedną parę długich spodni, na wszelki wypadek.

Morze już nie jest takie spokojne, czesciej pojawiaja sie fale, ale dość łagodne. To po prostu idealny czas na wakacje na Malcie z dziećmi. Szkoda tylko, że te starsze chodzą do szkoły.

LISTOPAD NA MALCIE – POGODA SIĘ PSUJE

Jeszcze do 5-go listopada (2019 roku) było 23 stopni i kąpaliśmy się w morzu.

Po 6-tym nagle przyszło ochłodzenie, ulewy i wiatrzysko. Okropne burze, z piorunami bijącymi bardzo blisko. Ulicami płynęły rzeki wody deszczowej. Przez godzinę nie było szansy, żeby wyjść z domu. 

W czasie jednej takiej burzy w szkole woda płynęła korytarzem na parterze i małe dzieci płakały, bo bały się, że woda zatopi szkołę. To był ciężki dzień, jeśli chodzi o szaloną (czasem) maltańską pogodę. 

Gdy pada to konieczne są dobrej jakości (i najlepiej długie) nieprzemakalne kurtki i takie same buty. Nie wiem jak kalosze, bo może wlać się do środka, trzeba unikać też butów o gładkich podeszwach lub na obcasach – chodniki kiedy są mokre robią się bardzo śliskie. Parasolki przy silnym wietrze i ulewie na nic się nie przydają.

Raz był nawet grad. To była bardziej atrakcja – przynajmniej dla dzieci- bo na ulicach wyglądał jak śnieg.

W międzyczasie pogoda była znośna i dało się bez problemu zwiedzać Maltę, tyle że raczej wybieraliśmy atrakcje pod dachem. A właściwie to sprawdzaliśmy prognozę pogody i dopiero potem decydowaliśmy, gdzie jechać.

Zaczynamy poznawać, co znaczy pogoda na Malcie zimą.

Temperatura spadała do 15-17 stopni.

Uaktualnienie: listopad w 2020 roku przebiega zupełnie inaczej niż w roku poprzednim, co potwierdza nieprzewidywalność pogody jesienią na Malcie.

Właściwie większość czasu jest bardzo słoneczna a temperatury sięgają najczęściej 20-22 stopni. Ciemno robi się już o godzinie 17:00.

Jeden cały dzień padał deszcz, czasami nawet dość ulewny, co poskutkowało tym, że tunel prowadzący na lotnisko został zamknięty z powodu zalania. Na razie na szczęście nie było burzy. Kilka dni było bardziej wietrznych, więc na pewno potrzebne były kurtki, ale ogólnie listopad w tym roku jest bardzo piękny i ciepły.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *