Wakacje na Malcie z dziećmi – Mellieħa: plażowanie i nie tylko
Najlepszy wybór na wakacje na Malcie z dziećmi to Mellieħa.
Mellieħa nie jest miastem, mimo że budynki wyglądające na kamienice, na to wskazują. Administracyjnie jest to wieś, położona w północnym regionie wyspy w tzw. The Northern District.
Nazwa Mellieħa pochodzi od słowa sól, które w języku maltańskim brzmi melħ. Naprzeciwko plaży znajdują się tereny, gdzie już w starożytności pozyskiwano sól z morza (rzymskie salt pans – obecnie jest tam jezioro i rezerwat ptaków).
Jest tu spokojnie i bezpiecznie, a ponadto nawet w sezonie nie ma tłumu turystów.
Malta – gdzie mieszkać z dziećmi?
Jeśli wybieracie się na wakacje na Malcie z dziećmi w okresie letnim, gdzie głównie spędza się czas na morskich kąpielach, to przede wszystkim warto wybrać zakwaterowanie jak najbliżej plaży. Noszenie ekwipunku plażowego jest uciążliwe, zwłaszcza jak dodatkowo trzeba pilnować dzieci.
Dojeżdżanie do plaży, czy to autobusem czy samochodem, na pewno nie należy do przyjemności. Na pierwsze trzeba długo czekać a potem najczęściej stać, a z drugim są problemy z miejscami parkingowymi. W Mellieħa najbliżej do plaży z łatwym dojściem jest w rejonie zwanym Għadira.
*[Chodzenie w upał, pod górę, na bardzo wąskich chodnikach i skalista lub kamienna “plaża”- oto co nas czeka, gdy źle zaplanujemy pobyt na Malcie.]
Gdzie jest największa piaszczysta plaża na Malcie? Właśnie tutaj – w Mellieħa Bay!
Dlaczego tu? Dlatego, że znajduje się tu największa plaża na wyspie. Ogólnie wybrzeże Malty jest skaliste, piaszczystych plaż jest niewiele. Plaża w Mellieħa jest piaszczysta, o piasku w jasnoszarym kolorze i łagodnym zejściu do wody. Po prostu długo jest bardzo płytko i dzieci są tym zachwycone. Czują się bezpiecznie. A rodzicom łatwo jest dzieci pilnować, nawet z brzegu. Już tylko to, to gwarancja udanego czasu na wakacjach na Malcie z dziećmi.
Terenu pokrytego płytką wodą jest tak dużo, że wszyscy wypoczywający mają miejsce i swobodę. Nikt nie siedzi innym na głowie. Poza tym, w porównaniu do zatłoczonych polskich plaż, nawet w sezonie nie ma tu prawdziwych tłumów. To świetne miejsce na wakacje na Malcie z dziećmi.
Przepięknego koloru woda jest przejrzysta i ciepła a dno piaszczyste. Bywają dni, że silniejsze fale (najczęściej nocą) nanoszą lub odsłaniają kamienie. Wystarczy wtedy przejść kawałek dalej i po prostu ominąć ten fragment plaży.
Co zabrać na wakacje na Malcie z dziećmi?
*[W okresie letnim bez parasola ciężko wytrzymać; konieczne są też okulary słoneczne, kapelusz i najlepiej jakieś ubranie ochronne do kąpieli – z krótkim lub długim rękawem i okularki do pływania. Natomist bardzo się przydają okularki, bo pod wodą dużo się dzieje – tzn. można obserwować rybki:-) Dużo dzieci zaopatrzonych jest w siatki i próbuje te rybki złapać.
Siatki jak i cały sprzęt plażowy (wiaderka, łopatki, koła do pływania) można kupić (w okresie letnim) w sklepiku na plaży; a za 50c jest możliwość błyskawicznego nadmuchania materaców, kół itp., więc nie trzeba tego ze sobą przywozić. Po sezonie plażowy ekwipunek dostępny jest w sklepie Pick and go (za kawiarnią Starbucks).
Z brzegu można nawet łowić ryby (ale nie z plaży), nie potrzeba wnosić żadnych opłat, nie potrzeba kart wędkarskich czy pozwoleń itp. Małą składaną wędkę moża kupić w Decatholnie, a sklep wędkarski jest na placu przy kościele.]
Plaża w Mellieħa – opis
Plaża ma około 800 m długości i podzielona jest na 3 części.
Pierwszy fragment jest niewielki, ale bardzo przyjemnie jest tu plażować. W sezonie rozłożone są tu leżaki i parasole (cena to 7euro za komplet za 1 dzień). Na szczęście ustawione są w pewnej odległości od wody. Polecam zakup własnego parasola (ok 15 euro) w pobliskim sklepie. Wtedy z dziećmi można ulokować się przy samej wodzie na własnym kocu.
Plaża jest strzeżona (od końca maja do około połowy września, czyli do końca sezonu letniego) – z wieży czuwa ratownik; są toalety (damska i męska – co na Malcie nie zawsze jest takie oczywiste, bo często spotyka się wspólną toaletę dla obu płci); jest przebieralnia (tylko w sezonie) i prysznice (tylko w sezonie).
Woda w morzu jest najczęściej bardzo spokojna, prawie jak w jeziorze. W okresie wrzesień – październik jest bardzo różnorodnie – właściwie codziennie jest inaczej i na plaży i w wodzie. Stan „rozruszania” wody waha się od zupełnego spokoju do fal prawie jak na Bałtyku. Taki stan wody powoduje, że się nie można nudzić – dotyczy to szczególnie dzieci. Raz cieszą się z nurkowania (potrzebne chociażby okularki do pływania lub maski do nurkowania np. te duże – na całą twarz z Decathlonu są ok) a raz ze skakania przez fale i możliwości body surfingu.
Na plaży raz był po prostu piasek, raz trochę kamieni i muszelek (przydatne do budowy zamków), raz góra wodorostów, po których można było biegać i skakać. Malta nigdy nie jest nudna. PLAŻA nigdy nie jest nudna. Czasem nagle pojawiają się ciemne chmury (wrzesień) i zaraz zaczyna grzmieć i jest burza, ale dalej jest gorąco. Raz (też wrzesień – pierwsza połowa) obserwowaliśmy 2 trąby wodne, ale nie przybliżyły się do plaży.
Najlepsze sporty wodne na Malcie
Sporty wodne dostępne na Malcie, a szczególnie w Mellieħa :
- scuba diving (nurkowanie)
- snorkelling
- windsurfing
- kitesurfing
- surfing
- body surfing
- sailing (żeglowanie)
- S.U.B. (pływanie na desce z wiosłem)
- Banana Ride (przejażdżki na dmuchanym bananie)
- Crazy Sofa Ride (przejażdżki na dmuchananej sofie)
- Jet Ski Hire (skutery wodne do wypożyczenia)
- Kayaking (kajaki)
- Speedboat Hire (przejażdżki superszybką łodzią)
- Parasailing (loty na spadochronie przyczepionym do łodzi)
- Water Skiing (narty wodne)
- flyboarding
- shore fishing (wędkarstwo z brzegu morza)
- etc.
Firmy oferujące naukę sportów wodnych lub sprzęt do wypożyczenia mieszczą się bezpośrednio na plaży lub w bliskiej okolicy.
Skarby w skalnych jeziorkach
Między tym fragmentem plaży a następnym – najdłuższym – jest fragment skalisty. Konieczne są buty, żeby po tym podłożu przejść. Można tu spędzić wiele czasu obserwując, co dzieje się w jeziorkach skalnych. Każde jest inne i zaskakuje swoją zawartością. W niektórych znajdziemy rybki, w niektórych kraby a w innych krewetki itp.
Główna część plaży – środkowa
Środkowa część jest to największy fragment plaży. Ta plaża też jest bardzo przyjemna, tan sam piasek, ta sama woda, ale mniej kameralna, z licznymi barami i odgłosami sportów motorowodnych. Dostępne są leżaki i parasole do wynajęcia (jak się na jakimś leżaku usiądzie to zaraz się pan po opłatę znajdzie sam – warto brać od nich kwitek potwierdzający opłatę – wtedy można wyjść i wrócić i nie płacić ponownie).
*[Na plaży działa kilka kawiarń i restauracji, także nie ma problemu, gdy się zgłodnieje. Dostępne są też: kawa, napoje, piwo i lody.]
Ostatnia część oddzielona jest dobrą restauracją wyglądającą trochę jak statek – i jest to najmniejszy fragment (ciągle ten sam piasek i ta sama woda). Dodatkowo na końcu plaży znadują się różnej wielkości głazy, które otoczone piaskiem, dają dzieciom świetne miejsce zabaw.
Gdy otwarty jest bar na końcu plaży wydaje się, że osoby z baru spędzają czas obserwując plażowiczów, co jest niestety krępujące. Zaraz za plażą znajduje się parking, do którego prowadzą schodki przy restauracji. Poza sezonem pojawiają się tu często spacerowicze z psami.
Pogoda na Malcie
Od maja zaczyna się na Malcie lato. Temperatura powietrza w maju to od 20 do 27 stopni. Jest słonecznie, czasem trochę wietrznie, może pojawić się także deszcz. W czerwcu pogoda jest podobna, tylko temperatura to już bardziej około 25 – 28 stopni.
Lipiec i sierpień to upały, ponieważ temperatura może sięgnąć nawet 38 stopni. Gdy jest jeszcze duża wilgotność to już, jak mówią niektórzy, nic robić się nie da. Odpoczynek pod parasolem, kąpiel dla ochłody w morzu lub basenie, chłodne napoje i lekkie posiłki to podstawa wypoczynku w sezonie.
Wrzesień na początku jest upalny, ale w połowie miesiąca temperatura spada trochę do 27-28 stopni, także robi się przyjemne lato. Czasami pada deszcz, nawet może zagrzmieć. Pogoda w październiku to takie miłe polskie lato z temperaturami około 25 stopni. Pojawiają się też dni chłodniejsze i deszczowe.
Od listopada do połowy grudnia jest sporo chłodniej, ale zdarzają się dni dobre nawet na plażowanie, dlatego że temperatura czasem sięga 20 stopni. Zwykle jest 15-18 stopni i głównie słonecznie.
Od połowy grudnia do końca marca to taka maltańska zima. Dużo deszczu, silne wiatry, zimno – to typowe stany pogody. Słońce świeci bardzo często, ale temperatura to od 3 do 15 stopni. Noce są bardzo chłodne.
Kwiecień to już ciepła wiosna, temperatura to około 15-18 stopni. Noce są już dużo cieplejsze.
*[Zarówno maj, czerwiec, wrzesień jak i październik to idealne miesiące wakacje na Malcie z dziećmi. Zwłaszcza tymi młodszymi, które jeszcze nie chodzą do szkoły.]
Meduzy na Malcie
Dobrze jest sprawdzić na stronie maltaweather.com, które plaże aktualnie są zagrożone meduzami. Sprawdziłam dzisiaj – plaża w Mellieħa Bay była na czerwono, a meduz nie było (a wczoraj było setki). Więc nie zawsze trzeba się tymi informacjami sugerować, ale warto być ostrożnym.
* *[Sporo meduz jest w kwietniu. Te które spotkaliśmy były fioletowe i parzące – zostawiały lekko czerwony ślad na skórze, który utrzymywał się około godziny. Okazuje się, że – jak sprawdziliśmy w internecie – to najczęściej występujące na Malcie i najbardziej parzące meduzy.
W sezonie, gdy na plaży jest ratownik, warto jego spytać co zrobić z poparzeniem (podobno nie można przemywać słodką wodą, trzeba usunąć parzydełka – jeśli są – najlepiej czymś plastikowym i płaskim, posmarować Fenistilem lub innym żelem na antyhistaminowym, nawet przyjąć dawkę doustną w kroplach.
UWAGA! Jeżeli reakcja alergiczna jest silna trzeba udać się do apteki – np. REMEDIES PHARMACY – to właśnie w aptekach są gabinety lekarskie – i prosić o jak najszybszą konsultację. Obsługa sprawdzi jak poważna jest sytuacja i w razie potrzeby natychmiast wezwie lekarza.
My do tej pory nie bardzo zwracaliśmy uwagę na meduzy, ale po pierwszym, chociaż nie groźnym kontakcie, już jesteśmy bardziej uważni.
Przeważnie kontakt z meduzą (tu nazywają je jelly fish) to takie bolesne ukłucie i uczucie parzenia, jak przy uderzeniu pokrzywą. Robią się też szybko czerwone bąble, które mocno szczypią i pieką, ale po około 10 minutach ból staje się lżejszy i po 30 minutach zupełnie mija. Nie można natomiast tego miejsca przemywać słodką wodą, bo ból i zaczerwienienie wróci.
Parkowanie na Malcie
Parkować w Mellieħa Bay można wzdłuż drogi – pas do parkowania oddzielony jest ciągłą (czasami przerywaną) białą linią. Niewielki parking znajduje się przed plażą (druga ulica za sklepem Pick and Go) i za plażą. Parkowanie przy plaży jest bezpłatne.
Pieszo po Malcie z dziećmi
Jeżeli chodzi o poruszanie się pieszo z dziećmi lub jeszcze dodatkowo z wózkiem to trzeba nastawić się na trudności. Mellieħa ma niewiele miejsc położonych na płaskim terenie – ulice i chodniki najczęściej pną się pod górę lub z góry. Płasko jest natomiast wzdłuż plaży i do kompleksu wypoczynkowego Luna (zaraz za hotelem za zakrętem rozpoczyna się wspinaczka pod górę wąskim chodnikiem położonym przy samej drodze). Potem na placu przy kościele, i na końcowym odcinku głównej drogi (w okolicy sklepu Valyou).
Poza tym przez większość miasta jest albo pod górę albo z góry. W chodnikach często pojawiają się schodki do domów, pozostawiając 20 cm chodnika, dlatego konieczne jest zejście z wózkiem na ulicę. Krawężniki są też wysokie – czasem nawet bardzo wysokie, w związku z tym wózek trzeba przenosić. Poza tym trzeba uważać na głowę, gdyż z domów wystają parapety, okiennice, ozdobne kraty w oknach, niskie balkony itp.
Wakacje na Malcie z dziećmi to nie czas na wędrówki z wózkiem. Znajomi z Korei bardzo źle wspominają pobyt na Malcie, ponieważ z dwójką małych dzieci w wózkach nastawili się na duże zwiedzanie. Namęczyli się bardzo.
Transport na Malcie z dziećmi
Transport z lotniska – (L-Ajruport to po maltańsku lotnisko) najlepiej jeszcze przed wyjazdem zamówić sobie taksówkę np. w ecabs. Koszt to ok 25-35 euro. Czas przejazdu około 35 min. Ponieważ podaje się w formularzu nr lotu, kierowca może sprawdzić godzinę przylotu i czy nie ma opóźnienia i będzie czekał o odpowiedniej godzinie. Pozatym kierowcy taksówek witają swoich klientów tabliczką z ich nazwiskiem – tylko uwaga – pozostali kierowcy także będą mieli tabliczki, więc trzeba trochę poszukać tej właściwej.
Z lotniska można dostać się do Mellieħa także autobusem nr X1. Chociaż to opcja dla bardziej odpornych dzieci. Dojazd zajmuje sporo ponad godzinę a w autobusie może nie być miejsc siedzących. Na pewno jest to tańsza wersja bo bilet dla 1 osoby kosztuje 1,5 euro – poza sezonem i 2 euro w czasie sezonu i jest ważny przez 2 godziny (można się przesiadać – w kolejnym autobusie trzeba pokazać wydrukowany bilet, który dostaliśmy od poprzedniego kierowcy).
Bilety można kupić już w autobusie, ale trzeba mieć gotówkę, natomiast kierowca wydaje resztę. Dzieci powyżej 5 roku życia płacą tyle samo co dorośli, a poniżej 5 – jadą bezpłatnie. Aktualne informacje można uzyskać na stronie Malta Public Transport.
Na autobus trzeba pomachać, ponieważ każdy przystanek jest na żądanie; przy wysiadaniu naciskamy wcześniej czerwony przycisk z napisem STOP. Wsiadamy przednimi drzwiami i albo pokazujemy kartę albo kupujemy bilet (dobrze jest powiedzieć gdzie jedziemy. Kierowca zawoła nazwę przystanku tyle razy, ile potrzebujemy, żeby zorientować się, że to do nas.
Bilety tygodniowe na autobusy na Malcie
Jeśli ktoś planuje dużo i aktywnie zwiedzać i poruszać się po Malcie autobusem (z Mellieħa wszędzie da się łatwo dojechać autobusem) to na pewno dobrym wyjściem jest zakup jednej z tygodniowych kart:
1) Explore Card:
- 7-dniowa
- Cena: 21 Euro (dorośli), 15 Euro (dzieci)
- Nieograniczone przejazdy
- Najlepsza dla każdego kto chce zwiedzać zarówno Maltę jak i Gozo
- Można wsiąść i wysiąść kiedykolwiek i gdziekolwiek tyle razy ile tylko się chce
- Ważna na autobusy dzienne i nocne (nie dotyczy Tallinja Direct).
- 7-dniowa
- Cena: 39 Euro
- Nieograniczone przejazdy transportem publicznym plus zwiedzanie
- Najlepsza dla każdego kto chce zwiedzać zarówno Maltę jak i Gozo
- Można wsiąść i wysiąść kiedykolwiek i gdziekolwiek tyle razy ile tylko się chce
- Ważna na linie dzienne, nocne i specjalne oraz Tallinja Direct.
- Oferuje dodatkowe korzyści poprzez aplikację Meep mobile app. The Meep app można ściągnąć darmowo tutaj: iOS and Android.
- 2 darmowe wycieczki na Valletta Ferry (prom) z Sliema lub the Three Cities
- 2 darmowe wycieczki na the Tallinja Bike, to platforma oferująca rowery elektryczne w Valletta i okolicach
- Zniżkę na Ioscoot – elektroniczny motocyklowy serwis działający między St. Julian’s i Valletta
- Darmowy TD Plus on-demand trips booked na the Tallinja App
- Sightseeing Options (Zwiedzanie)
- 1 całodzienna wycieczka autobusami CitySightseeing lub 1 wycieczka na Comino (lato) lub 1 wycieczka Best of Gozo & Comino (zima) na Captain Morgan Cruises.
Karty The Explore Card i The ExplorePlusMeep Card można nabyć sklepie online store Malta Public Transport lub w punktach sprzedaży, a także w Agenda Bookshops (sklepy w rodzaju księgarni i sklepu papierniczego w jednym), 8TillLate i innych.
*[Kierownicy zarówno taksówek i autobusów mają dużą fantazję i lubią szybko i gwałtownie jeździć. Zdarzyło nam się prosić taksówkarza o nieco wolniejszą jazdę.]
Czy wypożyczyć samochód na Malcie?
Można też wypożyczyć samochód (np. w Malta First Car Hire ) za około 25 Euro (cenę warto negocjować – czasem się udaje). To cena za dzień za 5 osobowy samochód z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy możemy dotrzeć gdzie tylko chcemy i kiedy chcemy. Nie stresujemy się jazdą z taksówkarzami. Nie wybieramy między atrakcjami, bo musimy już pędzić na autobus. Możemy zobaczyć wszystko co zaplanowaliśmy. Samochód daje dużą swobodę i oszczędność czasu, zwłaszcza jeśli przyjechaliśmy na wakacje na Malcie z dziećmi na kilka dni.
Ponieważ Malta do niedawna była częścią Wielkiej Brytanii, to ruch tu jest lewostronny, więc trzeba się trochę do tego przyzwyczaić, ale naprawdę da się i to szybko. Polecam jednak automatyczną skrzynię biegów, żeby się za bardzo nie rozpraszać i skupić na jeździe a nie na szukaniu dźwigni nie po tej stronie co jest.
A drogi czasem wymagają skupienia, gdyż np. pną się pod górę nad stromym zboczem a do tego jeszcze jest wąski zakręt i z naprzeciwka nadjeżdża autobus (tylko jedną taką drogę znam przy Mellieha i staram się ją omijać, żeby oszczędzać nerwy hehe, ale widoki z niej niesamowite).
Nawigacja na Malcie
*[Moja RADA!!! Ustawiając nawigację, trzeba sprawdzić, jakimi drogami chce nas poprowadzić. Radzę wystrzegać się wszelkich skrótów i małych dróżek. Jeździmy najbardziej głównymi drogami jakimi się da! Wtedy spokojnie bez stresu i w cywilizowany sposób dojedziemy na miejsce, zwłaszcza kiedy na pokładzie jadą z nami dzieci.
Bocznymi drogami można sobie pojeździć jak się ma dużo czasu, wtedy też można odkryć ciekawe miejsca i piękne widoki, o których nie piszą w żadnym przewodniku.]
Jakim językiem mówi się na Malcie?
Na Malcie mówi się w języku maltańskim (połączenie arabskiego – w 2/3, włoskiego, angielskiego i francuskiego), ale również i w angielskim. Maltańczycy rozmawiają między sobą po maltańsku, ale wszyscy – od dzieci poprzez młodzież do staruszków – znają angielski, więc nie ma problemów z dogadaniem się. Trzeba tylko przyzwyczaić się do specyficznego maltańskiego akcentu i częstego wtrącania słówka mela, które mniej więcej znaczy “tak więc/no dobrze” itp. (zależnie od sytuacji).
Wakacje na Malcie z dziećmi to z pewnością okazja do ćwiczenia języka angielskiego – zwłaszcza dla trochę starszych dzieci.
*[Pamiętajmy, że na Malcie są angielskie kontakty (gniazdka), dlatego do europejskich wtyczek trzeba mieć przejściówkę. Można je kupić w wielu sklepach na Malcie, nawet w spożywczych, lub przywieźć je z Polski, co prawdopodobnie będzie taniej.]
Podsumowanie
Na zakończenie podkreśmy, że Mellieħa i jej okolice oferują wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu, dlatego wakacje na Malcie z dziećmi nie muszą skończyć się tylko na plaży. Natomiast o tym przeczytacie już w pozostałych postach na blogu.